Čištění koně

16. srpna 2014 v 19:24 | Lilly |  Koně a poníci
Ahóóój! :) Jen tak z nudy jsem si prohlížela internet a tak mě napadlo... Co takhle nenapsat konečně nějaký zajímavý článek o koních? A jelikož mě mysl právě poslala vyčistit si zuby,přišla jsem na téma- hygiena. A to byl právě ten důvod, proč napsat tento článek. Chtěla bych vám stručně popsat a ukázat, jak se čistí kůň. Zezačátku se seznámíme s několika důležitými informacemi a potom se naučíme koně správně čistit.

Důležité informace:
Každý kůň by měl mít své čištění. Kdyby náhodou dostal nějaké infekční onemocnění, mohlo by se to přenést na jiné koně.
"Čištění" by se mělo také "čistit". Jak? Stačí opláchnout vodou, aby zmizela všechna špína a prach.
Koně čistíme pravidelně (před i po ježdění), nejlépe v boxu či vedle boxu ve stáji. (Více v celém článku)


A můžeme jít na to! Řiď se správně podle těchto kroků a věřím, že kůň bude krásně čistý.

1. Jako první použijeme gumové hřbílko. Tím krouživými pohyby odstraníme ze srsti špínu a prach. Pěkně si s tím pohraj, stejné místo projea třikrát. Nepoužívej hřbílko na částech těla jako jsou nohy a hlava!


2. Jako druhý krok přichází na řadu tvrdší kartáč. Poznáte ho tak, že má kratší štětinky a když po něm rukou přejedete, není to zrovna extra příjemné. Tím ve směru srsti odstraníme vše, co jsme vyhřebelcovali. Tím můžeme vyčistit i nohy a hlavu. Také si s tím pěkně pohraj, aby nikde nebyla žádná špína ani prach.


3. A poslední z kartáčů je měkký kartáč. Tím ve směru srsti uhladíte a zjemníte srst a také vyženete prach. Pořádně vyčistěte i na místě podbříšníku nebo nohou. Poznáte ho tak, že má delší štětinky, které jsou mnohem více ohebnější než u tvrdšího kartáče.4. Ve čtvrtém kroku vyčistíme koníkovi kopyta kopytním háčkem. Postavíme se zády ke koni a od kolena jedeme rukou až ke kopytu. Kůň kopyto nadzvedne a jednou rukou kopyto budeme držet. Tou šikovnější rukou háčkem odstraníme všechnu špínu a štětinkami ji vyženeme pryč z kopyta. A pořádně! Nemusíte se ničeho bát, koně to nebolí. Jen pozor, aby jste ho nezasáhli do střelky, to je takové to "véčko" uprostřed kopyta.


5. Toto bylo základní čištění koně. Ale mi se ještě vrhneme dále. Pro učesání hřívy se stejně jako u lidí používá hřeben (při opravdu hodně rozcuchané hřívě i kartáč). Jak se říká " Sláma v ohonu, ostuda pro jezdce." Je opravdu ostuda, když jezdec jezdí koně, který má v hřívě slámu nebo seno. Proto ti pomůže, když budeš pořád ohon i hřívu s kšticí pravidelně česat, aspoň ji koník bude mít čistou a nerozcuchanou.


6. Pokud má kůň opravdu špinavé třeba břicho (od bláta...) používá se kovové hřbílko. Ale každopádně zapomeňte na nohy a hlavu! Na těchto částech radši dejte přednost navlhčenou utěrkou. Na místě sem a tam pohybujte kovovým hřbílkem, tak by jste měli odstranit veškeré uschlé bláto.


7. Pokud to dovolí počasí, koně můžete osprchovat hadicí. V lepších stájích mívají i "mycí boxy" kde je speciální sprcha a box, který je určený pro mytí koně. Nesprchujte koně teplou vodou, ale zase ne tak studenou. Sprchujte koně jen vyjímečně, například když se chystáte na velké závody,kůň až moc špinavý nebo se potřebuje v horkých dnech zchladit. Potom ho nechte usušit na sluníčku a je to.

Tip Lilly: aby se koníkovi srst kráásně leskla, navlhčenou utěrkou přejeď srst a potom přejeď hrstí slámy.
Koníkovi také můžeš udělat na závody odznak. Je to snadné. Z tvrdšího papíru vystřihni tvar (srdce,hvězda, pohár...) Ten přilož na srst koně a kartáčem (tvrdším) přejeď tvar proti sristi. Prsty také můžeš proti srsti tvar doladit a je to!

Doufám, že ti tento článek pomohl. Že byl moc dlouhý? To možná ano, ale než jsem našla ty správné obrázky (mimochodem zdroj Google) a než ho napsala, bylo to alespoň 3x tak delší :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pahy pahy | 23. července 2015 v 11:56 | Reagovat

Hřebeny, díky kterým budou mít vaši koně nejkrásnější hřívu

http://www.equiservis.cz/VYBAVENI-PRO-KONE/CISTENI-NA-KONE/HREBENY/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama